SAHNE TOZU TİYATROSU

BEDİA ÖDÜLLERİ COŞKULU BİR ŞEKİLDE SAHİPLERİNİ BULDU

Genel

31 Mayıs 2024

Sahne Tozu | Haber - BEDİA ÖDÜLLERİ COŞKULU BİR ŞEKİLDE SAHİPLERİNİ BULDU

BEDİA ÖDÜLLERİ’NDE ÜNLÜ GEÇİDİ: HALDUN DORMEN VE İLBER ORTAYLI COŞKUYLA EĞLENDİ
Dünya tiyatro ödülleri listesine giren Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri, bir kez daha coşku ve heyecanla sahiplerini buldu.
Pasaport Pizza Ana Sponsorluğunda on ikincisi düzenlenen Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri Sahne Tozu Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesi’nde gerçekleştirildi.
İzmir'in sanat alanında uluslararası bir marka olmasına olanak sağlayan Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri, muhteşem bir ödül töreniyle sahiplerini buldu. Duayen tiyatro sanatçılarının da katıldığı törende 13 dalda ödül ile birlikte 5 ayrı özel ödül verildi. Törenin sanat danışmanı Haldun Dormen başta olmak üzere, onursal jüri başkanı Göksel Kortay, Oya Başak, İlber Ortaylı, Sema Özcan Sarper, Mehmet Sarper, İzzet Günay, Yücel Erten, Terry Davies, Serpil Günseli, Salih Güney ve Bige Kırca davetliler arasındaydı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay da törene katıldı.


ÇAĞLAR İŞGÖREN TÖRENİN AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPTI 
Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri Kurucusu Çağlar İşgören törenin açılışını yaptı. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Çağlar İşgören sahneye Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri sanat danışmanı Haldun Dormen’i davet etti. Haldun Dormen, “İzmir benim ikinci evim. Bu şehri çok seviyorum. Ayrıca Bedia Muvahhit, Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle ilk defa burada sahneye çıkmıştır. Bu bakımdan da İzmir önemlidir benim için” yorumunda bulundu. 


ANA SPONSOR PASAPORT PİZZA’YA PLAKET TAKDİMİ
Çağlar İşgören törenin ana sponsoru Pasaport Pizza’ya katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu. Pasaport Pizza genel müdürü Mükremin Özdemir mutluluğunu ve gururunu paylaştı. 
Törenin sunucusu oyuncu Emre Basalak destek sponsorları; Altınyıldız Classics, Karşıyaka Hilltown AVM, Optimum AVM, Aytemiz Reklam, Biletinial, Habitat Enerji, Stonelux, Bi Kuyum Kuyumculuk, Nazlı Baysu Organizasyon, İSDS Güvenlik, Beyler Matbaa, Neuvatec, Macit Platform Kiralama Hizmetleri’ne teşekkürlerini sundu. 


ÖZEL ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Sanata Destek Veren Yerel Yönetici ödülünü açıklamak üzere sahneye davet edilen İlber Ortaylı ödülü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay’a takdim etti. 
Sanata Destek Veren Yerel Yönetici Ödülü’nü alan Belediye Başkanı Cemil Tugay ise “Bu ödül, İzmir halkının önümüzdeki 5 yıl boyunca tiyatro açısından benden neler beklediğini gösteren bir motivasyon ödülü oldu. Bunun farkında olarak bu törene geldim, görevimin bilincindeyim. Bu şehirde, sanata doyduğumuz bir 5 yıl diliyorum” şeklinde konuştu.


GOLDEN BRIDGE ÖZEL ÖDÜLÜ 

Golden Bridge Özel Ödülü uluslararası alanda köprü olmayı başarabilmiş, vizyonu ve çalışmalarıyla yaşadığı ülke sınırlarını aşmış, tiyatro sanatının gelişebilmesi için yeniliklere aracı olmuş kişilere takdim edilmeye devam ediyor. 12. Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri’nde Golden Bridge özel ödülünü Michele Guaraldo kazandı. 


“GÖKSEL KORTAY ÖZEL ÖDÜLÜ” GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROLARI’NA
Her yıl en iyi Anadolu tiyatrosuna verilen “Göksel Kortay Özel Ödülü” Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na takdim edildi. 


BEDİA MUVAHHİT CESARET ÖDÜLÜ OYA BAŞAK’A
Sahneye ödül takdimi için çıkan Haldun Dormen “Bu ödül çok değerli bir ödül, cesaretiyle bu ödüle gerçekten hakkı olan Oya Başak’ı sahneye davet ediyorum” dedi. Sahneye ödülü almak için çıkan Oya Başak mutluluktan gözyaşlarını tutamadı. Tüm salon ayakta alkışlarken törenin en duygusal anı yaşandı. 


İLBER ORTAYLI VE HALDUN DORMEN BEDİA ÖDÜLLERİ’NDE MÜZİK DİNLETİSİYLE COŞTU 
Bedia Ödülleri’nde ünlü tarihçi İlber Ortaylı ve tiyatro duayeni Haldun Dormen, düzenlenen müzik dinletisinde keyifli anlar yaşadı. Sanat dünyasının önemli insanlarını bir araya getiren ödül töreni, unutulmaz dakikalarla doluydu. Ortaylı ve Dormen’in coşkusu, geceye damgasını vurdu. 


KIRMIZI HALI ÖZEL PROGRAMI 
Törenin ardından kokteyl esnasında yayınlanan Kırmızı Halı Özel Programı’nda çok özel konuklar ağırlandı. 
İzzet Günay “Böyle bir törenin devamlılığını sağlamak çok zor. Bu sebeple Çağlar İşgören’i ve ekibini kutluyorum. Çok güzel bir iş yapıyorlar.” diyerek tebriklerini iletti.
Göksel Kortay programda  “Ben Bedia Ödülleri’ne en başından beri katılmaktayım. Her yıl daha da geliştirerek devam ettiriyorlar. Çağlar İşgören’e, Sahne Tozu Tiyatrosu’nun bütün ekibine teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Katılan tüm sanatçıların heyecan yaşamasını sağlıyorlar. Bedia Muvahhit’in adının yaşatılmasını da sağlıyorlar. Bedia hanım muazzam bir hanımefendiydi. Resmi olarak sahneye çıkan ilk kadın sanatçıdır. “ diyerek Bedia Muvahhit ile yaşadığı anılarını paylaştı. 
Pasaport Pizza’nın genel müdürü Mükremin Özdemir “6 yıldır Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri’nin destek sponsoru olarak yer alıyorduk. Bu sene ana sponsoru olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Umarım bu tören Çağlar İşgören’in de dediği gibi uluslararası boyutta  devam eder.” diyerek iyi dileklerini iletti. 


YILIN EN BAŞARII PRODÜKSİYONU
* HAMLET-  İZMİR DEVLET TİYATROSU 
YILIN EN BAŞARILI YÖNETMENİ 
* METİN OYMAN -  MARTI            
YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
* EDA NUR SOLAKLI - SON GECE MAHALLESİ         
YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
* UMUT KOLBURAN -  FARELER VE İNSANLAR
 YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI KADIN OYUNCUSU
•BERFİN TÜRKÖZ KURT - HAMLET
YARDIMCI ROLDE YILIN EN BAŞARILI ERKEK OYUNCUSU
* EFE ÇETİNEL - HELİKOPTER    
KEREM YILMAZER YILIN EN BAŞARILI GENÇ KUŞAK KADIN OYUNCUSU
* ELİF ALP - YÜZLEŞME    
KEREM YILMAZER YILIN EN BAŞARILI GENÇ KUŞAK ERKEK OYUNCUSU
 • DOĞAN ÜSTÜNYAVUZ - HİÇ KİMSENİN ÖYKÜSÜ     
YILIN EN BAŞARILI IŞIK TASARIMI
• ÇAĞLAR AYTAÇ - HAMLET     
  YILIN EN BAŞARILI DEKOR TASARIMI      
* MURAT GÜLMEZ -  MARTI
YILIN EN BAŞARILI GİYSİ TASARIMI
* MELİHA EDA BAYBURTLU - TARTUFFE
YILIN EN BAŞARILI SAHNE MÜZİĞİ
* CEM İDİZ - YOLCU    
YILIN EN BAŞARILI OYUN YAZARI
● DEVRİM PINAR GÜRBÜZOĞLU - SON GECE MAHALLESİ