Ana İçeriğe Git
Müzikal

Karlar Ülkesi Müzikali

Sahne Tozu Karlar Ülkesi Müzikali
Yazar

Çeviren

İpek Apaydın

Uyarlayan

Gamze Aksoy

Yönetmen

Gamze Aksoy

Salon
Haldun Dormen Sahnesi

Konak Mah. Mithatpaşa Cad. E-1 Blok No:9 SGK Blokları(Eski Çınar Sineması) 35250 Konak/İzmir

+90232 445 20 33

Oyun Süresi
1 saat
Tek Perde
SEYİRCİ
Oyun 3 yaş ve üzeri için uygundur. Bilet değişimi ve iadesi olmamaktadır. Oyun başladıktan sonra salona kimse alınmayacaktır. Oyun biletinizi lütfen kaybetmeyiniz. Bileti olmayan seyirciler oyuna alınmayacaktır. Kucakta çocuk alınmamaktadır.
Önemli Tarihler
İlk Gösterim
18 Ocak 2020
Oynadığı Yıllar
Hediye Kartı
Sevdiklerine Sahne Tozu Hediyesi Ver
Detaylı İncele

Elsa ve Anna Arendelle Ülkesi'nin prensesleridir. Yaşları henüz küçük olan iki kardeş birbirlerini çok sever ve tüm vakitlerini birlikte geçirir. Elsa'nın sihirli güçleri vardır ve Anna, Elsa'nın sihir yapmasına bayılmaktadır. Bir gece yine Elsa'nın sihirleriyle eğlenirken Elsa istemeden sihrini Anna'ya yapar. O günden sonra Elsa'nın  kalbine bir korku hükmeder ve sihirli güçlerini kontrol etmekte çok zorlanır. Kendini herkesten uzaklaştırır. Sarayın kapıları halka kapatılır. Kral ve kraliçe bir gemi seferiyle yolcuğa çıkarlar fakat fırtınada gemileri batar ve hayatlarını kaybederler. Bu durumda Arendelle kraliçesi artık Elsa olacaktır! Taç giyme töreni geldiğinde Elsa yıllar sonra insanların arasına çıkar fakat işler hiç de umduğu gibi gitmez. Anna yeni tanıştığı Prens Hans ile evlenmek istediğini söyleyince Elsa buna karşı çıkar ve gücünü kontrol edemeyerek her yeri dondurur. Elsa saraydan kaçar ve kendine Kuzey Dağı'nda buzdan bir şato yapar. Fakat Elsa'nın sihri tüm Arendelle' i karlar altında bırakmıştır. Bunun üzerine Anna Elsa'yı bulmak ve başlattığı kışı durdurmasını sağlamak için yola çıkar. Yolda Kristoff ve Sven'le karşılaşır. Artık bu meceraya onlarla birlikte devam edecektir...

Karlar Ülkesi Müzikali Biletleri

Salı

21.09.2021

Çarş

22.09.2021

Perş

23.09.2021

Cuma

24.09.2021

Cmt

25.09.2021

Paz

26.09.2021

Gösteri Yok
Gösteri Yok
Gösteri Yok
Gösteri Yok
Gösteri Yok
Gösteri Yok

Wed

Aug 7

Thu

Aug 8

Fri

Aug 9

No Show
8:00PM 2:00PM 8:00PM

Sat

Aug 10

Sun

Aug 11

Mon

Aug 12

2:00PM 8:00PM 3:00PM
No Show

Video
Karlar Ülkesi Müzikali

Diğer Oyunlarımız

Story
of The Lion King

Read More

A lively stage adaptation of the Academy Award-winning 1994 Disney film, The Lion King is the story of a young lion prince living in the flourishing African Pride Lands. Born into the royal family, precocious cub Simba spends his days exploring the sprawling savanna grasslands and idolizing his kingly father, Mufasa, while youthfully shirking the responsibility his position in life requires. When an unthinkable tragedy, orchestrated by Simba’s wicked uncle, Scar, takes his father’s life, Simba flees the Pride Lands, leaving his loss and the life he knew behind. Eventually companioned by two hilarious and unlikely friends, Simba starts anew. But when weight of responsibility and a desperate plea from the now ravaged Pride Lands come to find the adult prince, Simba must take on a formidable enemy, and fulfill his destiny to be king. A vibrant and exciting tale from the great creatives at Disney, The Lion King is a story of love and redemption that nobody should miss.

Critics’ Reviews
for The Lion King

The breathtakingly staged Broadway adaptation of Disney's king of the cartoon jungle is an instant theater classic.

Review by Chris Willman from Entertainment Weekly

Awe-inspiring! Broadway theater is alive again. [Julie] Taymor's imaginative ideas seem limitless. it's a gorgeous, gasp-inducing spectacle. Most important - against all odds - it has innocence. The show appeals to our primal, childlike excitement in the power of theater to make us see things afresh.

Review by Richard Zoglin from Time Magazine

Cast & Creative
for The Lion King

Cast

Creative

 • Music
  Elton John
 • Lyrics
  Tim Rice
 • Director
  Julie Taymor
 • Book
  Roger Allers and Irene Mecchi
 • Choreographer
  Garth Fagan
 • Set Designer
  Richard Hudson
 • Lighting Designer
  Donald Holder
 • Sound Designer
  Tony Meola
 • Mask & Puppet Designer
  Michael Curry
 • Costume Designer and Mask/Puppet Co-Designer
  Julie Taymor
 • Orchestrations
  Robert Elhai, David Metzger and Bruce Fowler
 • Music Director
  Joseph Church

Frequently Asked Questions
about The Lion King

What is The Lion King Like?
With a pulsing spectacle driven by primal African rhythms, unforgettable tunes (including Elton John and Tim Rice’s Oscar-winning “Can You Feel the Love Tonight”) and a jaw-dropping display of exotic African wildlife brought to life onstage, there are good reasons why The Lion King won a half-dozen Tony Awards in 1998. Intensely physical stage work and countless visual surprises hold your attention from start to finish.

Is The Lion King Good for Kids?
Simba’s creepy journey into an elephant graveyard and the death of his father can be as unsettling to young viewers as they were in the original film, but if your brood can handle the movie, there’s no reason not to see it live. You can bet your bottom dollar on Disney’s reliably family friendly fare.