Ana İçeriğe Git

1980’de İzmir’de doğdu. Küçük yaşlarda sanata ilgi duymaya başlayan M. Çağlar İşgören profesyonel anlamdaki tiyatro hayatına Turgut Özakman’ın “Fehim Paşa Konağı” adlı oyununda sahneye çıkarak başlamıştır. Aynı yıllarda Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı’na girmiştir. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera ve Bale’deki eğitimi devam ederken siyasetle de ilgilenmeye başlamıştır. Opera eğitiminin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Muhasebe bölümüne giren İşgören, bu dönemde Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ün daveti üzerine Ankara’ya gitmiş ve HYP İzmir İl Gençlik Kollarını kurup kısa bir dönem burada başkanlık yapmıştır. Daha sonra siyasetin kendisine göre olmadığını anlayıp siyaseti bırakmıştır.

M. Çağlar İşgören, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde muhasebe okuduğu yıllarda birçok tiyatro kulübünde eğitmenlik yapmış, bu yıllarda ünlü sanatçı Haldun Dormen’in büyük desteğini görmüştür. İlerleyen yıllarda büyük ustanın da desteği ile kendi tiyatrosunu kurmuştur.

Üniversitedeki eğitmenlik yıllarında Osman Sınav’la yakın diyalogları olan İşgören, kendi yazmış olduğu “Yıl 2033” adlı oyununu izlemesi için desteğini gördüğü ünlü yönetmeni Dokuz Eylül Üniversitesi’ne davet etmiştir. Aynı oyun, ATO eski Başkanı Sinan Aygün’ün daveti üzerine ATO’da oynanmış ve böylelikle ATO tarihinde ilk kez bir tiyatro oyunu sergilenmiştir.

Üniversitedeki beş yıllık eğitmenlik döneminden sonra kurduğu tiyatrosuna Haldun Dormen’in de onayı ile “Sahne Tozu” adını vermiştir. Haldun Dormen’in Amerikan tiyatrosundan 1954’te Türk tiyatrosuna kazandırdığı “Cep Tiyatrosu”nu Çağlar İşgören’e devretmesiyle İzmir’in ilk cep tiyatrosu da “Sahne Tozu Cep Tiyatrosu” adıyla açılmıştır.

2009’da Sahne Tozu Tiyatrosu & Sanat Merkezi’ni açan İşgören, tiyatro alanında İzmir’de birçok ilkin gerçekleşmesine önayak olmuştur. 2010’da “Yıl 2033” adlı oyunu 300 kişilik oyuncu kadrosuyla sahneye çıkaran İşgören, böylelikle Türkiye’nin en kalabalık oyununu da gösterime sunmuştur. Aynı yıl usta sanatçı Haldun Dormen’in sanat hayatında da bir ilk olan “Workshop” çalışması, yine Sahne Tozu Tiyatrosu çatısı altında İzmir için de bir ilk olmuştur. Muzaffer Çağlar İşgören’in İzmir’de gerçekleştirdiği bir diğer ilk, 2009 yılında organize ettiği “Bedia Muvahhit Tiyatro Ödülleri” olmuştur.

Sanatın çeşitli dallarına ilgi duyan M. Çağlar İşgören’in “Yıl 2033”, “Macun Köy”, “Eroin”, “Gardiyan”, “Ziya” ve “Seni Çok Seviyorum” adlı oyunlarının yanı sıra birçok kısa oyunu ve 85 şiiri bulunmaktadır. Bu şiirlerinin bir kısmını “Firkat-ı Sine” adlı albümde toplamıştır. Sanatçı ayrıca “Töre”, “Yıl 2033”, “Bir Şehnaz Oyun”, “Fehim Paşa Konağı”, “Tanrı”, “Cimri”, “Şeytansı Nağmeler”, “Yedi Kocalı Hürmüz”, “Gardiyan”, “Resimli Osmanlı Tarihi”, “Kukla”, “Ziya” , “Macun Köy” ve “Seni Çok Seviyorum” oyunlarının yönetmenliğini yapmıştır. “Pierre Pathelin” , “Papaz Kaçtı” , “Kaç Baba Kaç” , “Kamp 17” ve “Oyun Karıştı” adlı oyunları hocası Haldun Dormen’le birlikte yönetmiştir.

Sanatçının, ekibiyle birlikte "Sahne Tozu Yapım" bölümünü kurarak iki büyük efenin hayat hikayesini konu alan ve çekimleri 2012 yılının son aylarında biten “Efe” adlı bir de film projesi vardır.