Ana İçeriğe Git

Sahne Tozu Tiyatrosu, İzmir ‘de Çağlar İşgören tarafından 2005 – 2006 yıllarında temelleri atıldıktan sonra Haldun Dormen’in sanat danışmanlığında kurulmuş özel tiyatrodur. Dormen ekolünü devam ettiren Sahne Tozu Tiyatrosu, yetiştirdiği profesyonel ve yetenekli amatör oyunculardan oluşan kadrolara sahiptir. 

Sahne Tozu Tiyatrosu, Haldun Dormen’in desteği ile Buca’da bir cep tiyatrosu olarak kurulmuştur. Dormen, çok küçük bir alanda faaliyete başlayan Sahne Tozu Tiyatrosunun kuruluş hikâyesini de kendisininkine benzetmiştir: “…Gerçekten de mekân küçük bir sahnesi olan, şirin bir cep tiyatrosu olabilirdi. Ben de yıllar önce (1955’te) Beyoğlu Küçükparmakkapı Sokak’ta, eski bir apartmanın üçüncü katında böyle bir salonda cep tiyatrosu serüvenime başlamamış mıydım? Önerim alkışlarla karşılandı. Onlara ilk oyun olarak bizim cep tiyatromuzda sergilediğimiz, yazarı anonim, Fransız farsı Pierre Pathelin‘le tiyatroları açmalarını önerdim. Pierre Pathelin bizim cep tiyatrosunun ilk oyunuydu.” Sahne Tozu Tiyatrosu kurulduğu günden beri Haldun Dormen’in sanatsal desteğini görmektedir.

2009–2010 sezonunda İzmir Şehit Fethi Bey Caddesi üzerinde bulunan 250 kişilik daha geniş bir sahneye taşınan tiyatro, bu sahnenin açılışını “Papaz Kaçtı” adlı oyunla yapmıştır. Bünyesinde bir de “cep tiyatrosu” bulunan tiyatroda “Her Cumartesi Tiyatro Keyfi” sloganıyla her hafta oyunlar sergilenmiştir. Tiyatronun bu dönemlerde sahnelediği “Papaz Kaçtı” (2010 – 2011 sezonu), “Kaç Baba Kaç” (2011 – 2012 sezonu); “Kamp 17” ve “Oyun Karıştı” (2012 – 2013 sezonu) adlı oyunları Çağlar İşgören ve Haldun Dormen birlikte yönetmiştir. Eğitim merkezi olarak kullanılmaya devam eden sahne, 2016 yılından beri Göksel Kortay Sahnesi adıyla hizmet vermektedir. Sahne Tozu Tiyatrosu, İzmir’in en eski sinemalarından biri sayılan Çınar Sineması’nı kiralayarak Dekoratör Osman Şengezer’in tasarımlarıyla tadilattan geçirmiş ve tiyatro salonuna dönüştürmüştür. Salon 2013 – 2014 sezonunda “Sahne Tozu Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesi” adıyla faaliyete geçmiştir. Sahnenin açılışı, Haldun Dormen ve Göksel Kortay birlikte oynadığı Kibarlık Budalası adlı oyunla yapılmıştır.

Haldun Dormen Sahnesi’nin yanında, küçük bir çalışma sahnesi daha yapılmış ve buraya da Osman Şengezer’in adı verilmiştir. Burada ise provalar ve eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

Sahnetozu.com Rakamlarla Sahne Tozu

İletişim Bilgilerimiz

Göksel KORTAY Sahnesi (Merkez)
ADRES: Şehit Fethi Bey Caddesi NO:33 Konak / İZMİR
TEL: +90232 442 6979

Haldun DORMEN Sahnesi
ADRES: Mithatpaşa Cad. No:9 SSK Blokları E-1 Blok, Konak YKM – İZMİR
TEL: +90232 445 20 33