Yıl 2033

Anasayfa » Yıl 2033

yil2033-afisYIL 2033

Çağlar İşgören’in kaleme aldığı tek perdelik Yıl 2033 Sahne Tozu Tiyatrosu’nda.

Yıl 2033 adlı oyun, 2013 yılındaki savaş sahnesiyle başlamaktadır. Oyun, ilk sahnelerde Türkiye’de çıkan savaşı ve yarattığı etkiyi ve daha sonra 2033 yılına geçerek Türkiye’nin savaş sonrası nasıl toparlandığı anlatılmaktadır.

2012 yılında çıkan savaşın zararları, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine tam bağlılık sağlayarak giderilmektedir. Bu durum, oyun içerisinde açık açık anlatılmakta ve 2033 yılında ülkenin başında Atatürk hayranı bir başbakan bulunmaktadır. Oyunda ülke halkının birbirine bağlılığı vurgulanmaktadır ancak; oyunda işlenen konu ülkenin iç yapısı değil dünyanın yönetim şeklidir. Dünyada ülkelerin nasıl yönetildiği, birbirleriyle olan ilişkiler ve cumhuriyet hayranı bir başbakanın bu olaylar karşısında halkını da arkasına alarak nasıl bir duruş sergilediği işlenmektedir.

Oyunda ayrıca dağılmış olan Avrupa Ekonomik Birliği tekrar yapılanmaya çalışırken, ülkelerin kurdukları entrikalar deşifre edilmekte ve kullanmak istedikleri Türkiye Cumhuriyeti’nin eşsiz duruşu sergilenmektedir.

Yazar: Çağlar İşgören
Yönetmen: Çağlar İşgören